Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kratak pregled raspadanja (II): Svođenje istorijskog računa

Komentari (85) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 24 januar 2009 20:42
Goran
Vukadinovicu, reci molim te ko je tvoj favorit za vodjenje drzave? Ko je taj koji je mogao da uradi nesto bolje i pametnije? Mozda Tadic ili Nikolic? Vec posle nekoliko mjeseci vidimo gde nas Tadic vodi.Nikuda. On bi na sve strane, a nece nikud stici. Srbija na svim poljima slabi iz dana u dan. A Nikolic je tek pravi covjek. Principjelan, odlucan, odgovoran, lojalan, inteligentan, ma idealan. Ja ne razumem kako neko njega moze da svati ozbiljno. Trebao mu je cjeli zivotni vjek da svati da zeli biti demokrata i evropejac.
Vukadinovicu, sta je tvoja poenta sa ovim tekstom? Mislim da totalno pogresno procenujes Kostunicu koji je pravi drzavnik, za razliku od od ove dvojice, i koji je u teskim uslovima odradio najbolje sto se moglo. Iznesi svoje stavove malo jasnije.
Preporuke:
0
0
2 subota, 24 januar 2009 21:11
Andzic Darko
Tekst je toliko tendenciozan da ga je tesko bilo i procitati.Vukadinovic ovim tekstom nije rekao ama bas nista.
Izgleda da je najveci problem Djordja Vukadinovica sto Kostunica nije pravio vladu sa radikalima bez izbora.E pa,to ne bi bilo normalno i ja sasvim razumem zasto to nije uradjeno, jer to jednostavno, niti je korektno,niti je demoktratski.
Kojim to sredstvima Djordje misli da se Kostunica trebao boriti za nasa prava na KosMet-u,vojnim?
Šta bi prognoza nasih analiticara predvidja ukoliko nasa vojska udje na Kosovo i Metohiju bez odluke Saveta Bezbednosti UN?Kakav ishod i kakve reperkusije po zemlju?Jedino sto nije trebalo da se radi je da se javno iskljucuje ta mogucnost sa nase strane.
Slazem se za marketing i medije,to je DSS kostalo vlasti.
Ne znam sto Vukadinovic na ovaj nacin nije analizirao Koštunicine poteze u vreme kada je bio na vlasti.
Preporuke:
0
0
3 subota, 24 januar 2009 21:26
dsn
Moze se jos mnogo zamerki pripisati Kostunici.Ali i
pored toga, u godinama njegove vlade postignuti su
najbolji rezultati u ekonomiji pa i u izgradnji in-
stitucija{donosenje Ustava i sl.}.U godinama kada je vladu predvodila DS,ovi rezultati su bili znatno
losiji,a po svemu sudeci,ni od aktuelne Vlade se
ne moze ocekivati neki zadovoljavajuci rezultat.
Zbog toga,i pored svih slabosti(koje su ipak bezna-
cajne u odnosu na postignute rezultate)Kostunica je
i danas mozda jedini politicar koji poseduje neop-
hodne kvalitete i znanje za adekvatno i uspesno
suocavanje Srbije sa aktuelnom krizom i drugim iza-
zovima.Naravno, da je za lose izborne rezultate
najodgovorija njegova DSS zbog lose vodjene kampa-
nje,ali ne treba zanemariti ni delovanje stranog
faktora tokom poslednjih izbora,kao ni dugogodisnju
nekorektnu i pristrasnu kampanju vecine medija u
Srbiji.
Preporuke:
0
0
4 subota, 24 januar 2009 21:36
MP
Ni radikalima niko neće priznati da su doveli "Fijat" i da su najzaslužniji za SSP,jer da ne bi pretnje od njihovog dolaska na vlast ,ne bi nista i od "uraganske" kampanje i rezultata ZES na poslednjim izborima.Voleo bi da ovaj tekst prokomentarišu Nedeljkoviceva,Mihajlov,Nikitovići.Koštunica ne ,jer je verovatno neobavešten o čemu se ovde zapravo radi.
Preporuke:
0
0
5 subota, 24 januar 2009 22:09
G. Venclović
"Drugim rečima, možda je Vojislav Koštunica, zapravo, neprepoznati junak „Druge Srbije“, koja ga je sve vreme kritikovala i gotovo patološki mrzela – i koja mu tu zaslugu nikada neće priznati? A ni on se, sasvim sigurno, za to priznanje neće mnogo otimati."

Dobro opisano...
Preporuke:
0
0
6 subota, 24 januar 2009 22:23
Koštunica kao Vuk Branković
Činjenica je da se Koštunica, u samom klimaksu aktuelne (kosovske) bitke, povukao u sigurnu zaleđinu opozicionog delovanja. Nije li, onda - ako već pravimo paralele sa 1389. - Vojino držanje bliže ulozi Vuka Brankovića nego ulozi Lazara (u kosovskom mitu)?
Preporuke:
0
0
7 subota, 24 januar 2009 22:40
Građanin u službi "građanske opcije"
G. Vukadinović je sasvim u pravu kada konstatuje kako je g. Koštunica - protiv svoje volje? - odigrao u korist "druge Srbije". Ali, zar smo mogli da očekujemo nešto drugo od lidera i partije koje su vazdan krasile standardne (malo)građanske vrline? Za razliku od g. Vukadinovića, koji držanje V. Koštunice poredi sa Dražinim, ja mislim da bi najbolja analogija - ako se držimo II sv. rata - bio Slobodan Jovanović. Slobodan Jovanović je, takođe, imao najbolje namere, ali se držao daleko od realne politike, nije konstrolisao situaciju na terenu i u vek bi bio zatečen, iznenađen, neobavešten. Zaista, zar Koštunica često nije zvučao kao da srpsku politiku prati sa ogromne distance, iz udobne fotelje nekog londonskog kluba lordova?
Preporuke:
0
0
8 subota, 24 januar 2009 23:19
željan čitalac
Zamislite G.Vojislava Koštunicu koji kad pročita ovo
(a znam da će morati ...bilo gde ) reši da odgovori.
Pusta moja želja ... mislim da bi za zemlju ,za koju kaže da je toliko voli , bilo od ekstremne važnosti da jednom "otkomentariše" zadnjih osam godina.I to onako "pupulistički polularno"(sačuvaj Bože ove sintagme) da svako razume našu i njegovu nemoć ... bilo bi nam lakše. Posle bi došla faza u kojoj bi nešto moglo da se uradi.
Ima on tu obavezu ..ali ne da nam to piše kroz memoare.. tada je kasno.
Da... i ja sam još uvek DSS... mada sam prestao da odlazim kod njih nisam se "ispisao" ... smučili su mi se, verujete. Toliko su isti ...kako oni od pre , sve ljude koji su , morate priznati , poradili na 5'om oktobru
su razjurili, doveli SPO , JUL , SPS i razne druge stručnjake.
Bože... žena ( inače kompletno apolitičan tip) , dvanaestogodišnji klinac i ja ,celo leto u kampanji ,, septembar za pamćenje... on počeo kampanju od naše varoši ..oktobar,sačuvaj Bože ..ušli smo u opštinsku skupštinu u novembru... bogami bilo je stresno.
Na kraju ... muk.Nikom ne objšnjava ništa. Ni on ni famozna "Centrala". Kako nisam video da to liči na onu klimu u JNA kad smo svi videli da se sve raspada a mudraci kažu "ne razumeš ti to ... to je viša politika"
Šta tu ima da se razume , vidite par Tijanićevih(kakogod o njemu mislili) tekstova u NIN-u
Da... mislim da je dužan objašnjenje ...pa radio je vrlo javan posao i mora javno da se izjasni.
Ovo je prvi tekst u tom pravcu ... pritiskajte ga i dalje .. dužan nam je ... mada , površno ga poznavajući...mislim da mu je unapred oprošteno
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 25 januar 2009 00:32
Dušan Danilović
Poštovani g.Vukadinoviću,
Kao neko ko je redovan posetilac Vašeg stranice od onog trenutka otkada postoji u virtuelnom svetu, i kome je neobično stalo do maksime da onome kome je stalo do morala u politici taj neka ide u NSPM, moram da priznam da sam se pošto je ovaj Vaš članak objavljen na stranici časopisa za koji je originalno pisan osetio kao neko kome ste opalili ozbiljnu i vrlo vruću šamarčinu. U trenutku sam pomislio da je tekst ispisala gđic-a Skroza ili g.Todorović, a da su Vas greškom potpisali. Pojavljivanje članka na stranici NSPM moju nadu je učinilo potpuno neosnovanom. Nije nikako problem u Vašoj kritici g.Koštunice i njegove a samim tim i politike DSS-a, gde ste jako dobro uočili par momenata ,a po meni jedan od najvažnijih sado-mazo odnos prema DS potpuno zamemarili, o čemu bi mogao čini mi se, jedan vrlo ozbiljan članak da se napiše, već u sistemu vrednosti koji promovišete, a koji bih kako bih rekao potpuno u suprotnosti sa onim koji je moto Vaše stranice. Da vas a i posetioce ne bih gnjavio probaću da to taksativno i obrazložim.
1. Potpuno je netačna teza da Srbi više vole gubitnike. Primer Karađorće i Miloš to prilično dobro pokazuje. Prvi makar i nevoljno vladao uz Sovjet, dok je drugi svakim pokušajem ograničavanja svoje vlasti najradije suzbijao nasiljem, potkupljivanjem i ucenama. Prvi osniva školu u Beogradu, i dovodi najumnijeg Srbina svog doba, starca Dositeja da se o obrazovanju stara, dok za vreme ovog drugog glasno se čuju ideje da sve pismeni treba da se za glavu skrate. Prvi nije od Srbije napravio privatno preduzeće, drugi jeste. Prvi nije imao desetine ljubavnica niti glavu svoga kuma punjenu strugotinom poslao u Stambol. Prvi je modernizator, a drugi je biznismen. Tajkun onog vremena, tako nije ni čudo da u svesti Srba njih dvojica imaju različit tretman.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 25 januar 2009 00:34
Dušan Danilović
nastavak
2. Sv. Knez Lazar i Vuk Branković nikako ne mogu da budu suprostavljeni. Obojica su postradali boreći se sa Osmanlijama, jedan na Kosovu, a drugi u tamnici. Legende o tome da je Vuk izdao još je raskrinkao Ilarion Ruvarac. Dihotomija pobednik-pobeđeni ovde je potpuno činjenično nezasnovana.Obojici je do morala jako mnogo stalo.To što je jedan od njih bio žrtva onovremenog spinovanja druga je tema.
3. U čemu se to ogleda pobeda pokojnog g.Đinđića nad g.Koštunicom? U tome što se okružio Bebom, Čedom,Kolesarom,Živkovićem, što je ozbiljno ugrozio sve institucije tek uspostavljene mlade demokratije, i što je kada je shvatio gde je i šta mora da uradi ostao sam?
4. U čemu se to ogleda pobeda večitog premijera Crne Gore, osim u tome što je zajedno sa bratom vlasnik te države, u kojoj stalno mora da bude na vlasti, ne bi li bio na slobodi? Drugo mislite li da bi ta 'pobeda'bila ikako moguća da i za nje ne stoje neograničeni resursi najmoćnije zemlje sveta? G.Koštunica je u svemu bio 'ravnopravan' protivnik ostalim pobrojanima, a najviše u poimanju morala. Na jednoj strani Matner, Tači,Solana, a na drugoj g.Koštunica. Ja ni sekunda ne bih imao dilemu na čijoj strani bih bio. Mislim ni Vi, tako da mi nije jasno ova Vaše poređenje.
5. Ono što je meni najvažnije je kakva je to pobeda koju je nad g.Koštunicom izvojevao onaj, koji je u isto vreme šef države, i premijer, i glava skupštine i pregovarač za gas, čovek za sve. To nije nikakva pobeda već poraz svih nas, kako g.Vučinić iznova svojim člancima pokazuje. Srbija je ponovo partijska država, koja se ni po čemu bitnom ne razlikuje od one pre 5.oktobra 2000, sa tim da su se frakcije SKS-a izmirile. To je naša katastrofa. Dovoljno je samo da vidi kontrola medija za vreme vlada g.Koštunice i sada. Čini mi se da ćemo nažalost, istog da se sećamo kao Periklovog doba, i da ćemo mlitavog i lenjog g.Koštunicu od blata
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 25 januar 2009 00:37
Dušan Danilović
kraj komentara
Meni je ipak najzanimljivije zašto ovako oštri niste bili poštovani g.Vukadinoviću, dok je DSS bio na vlasti. Možda bi neka od stvari tada prećutanih, a u ovom tekstu ispisanih pomogla da ne budemo u blatu u kome smo sada. Možda...

Za kraj postavili ste zanimljivo pitanje kakav smo mi narod, ako politika koju barem na rečima zastupa DSS prolazi kako prolazi? Zaista kakav je to narod, kome je potpuno svejedno što stotine hiljada njegovih sunarodnika ne sme da se vrati u mesta svog porekla, koji naziva prijateljima one koji u logoru drže desetine holjada ljihovih sunarodnika, koji očekuje da u Evropu uđe jer se tamo dobro živi a ne zato što se mnogo radi, koji spiska desetine milijardi dolara koje u zemlju uću za desetak godina...Mnogo dobar, neiskvaren narod.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 25 januar 2009 01:24
"kao Draža Mihajlović koji čeka"
"»Još nije vreme« — čisto politička parola, jer, između ostalog, pobijena velikim uspesima n.o. vojske;
/.../
Preporučivati narodu da se ne bori »jer još nije vreme« mogu samo špekulanti, oni koji se sami ne bore, kojima od drugih primljeni teret omogućava da špekulišu i politiziraju, koji određuju sektore za koje je već vreme i sektore za koje još nije vreme — i to na osnovu procena prvenstveno klasnog karaktera.
/.../
Protivrečnost: »još nije vreme« — »Robin Hud«. Ili se Robin Hud bori i onda je vreme, ili čeka i onda nije Robin Hud.
/.../
Ova koncepcija samo potvrđuje da su pobude odlaganja čisto političke, kastinske. — Karađorđeve zvezde se dele za zasluge u borbi »protiv neprijatelja u okupiranoj otadžbini« — u borbi za koju se uporno i iz sveg glasa ponavlja da nije vreme."

KOČA POPOVIĆ: BELEŠKE UZ RATOVANJE
("Nekoliko prostih istina o četničkim lažima")
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 25 januar 2009 02:07
au mile
"Ako smo pali, padu smo bili skloni".To se može reći za Koštunicu ali isto tako i za sam srpski narod koji je dao toliko glasova neizvesnim obećanjima i izvesnim gubicima. Tadić ni po čemu ne može da parira Koštunici u intelektualnom, moralnom,državničkom niti bilo kom drugom smislu. Zato je zaigrao na kartu lakovernosti i malograđanštine većine detorijentisane i sluđene nacije. Narod je glasao kako je glasao, linijom manjeg otpora, zaluđen obećanjima o boljem životu. Na kraju niko neće moći reći da ga je neko prevario. Pobeda Tadića je u stvari najbolji primer poraza Srbije, što sada postaje jasno na svim poljima - državnom, ekonomskom i političkom. Narod ima vlast kakvu zaslužuje. I ja mislim da smo Tadića itekako zaslužili ovakvi kakvi jesmo.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 25 januar 2009 03:27
Milan Damjanac
@Koštunica kao Vuk Branković

Ukoliko bar prelistate bilo koju ozbiljniju literaturu shvaticete da Vuk Brankovic nije izdao Lazara na Kosovu, vec da je nastavio da se bori, za razliku od Knjeginje Milice koja je priznala poraz. Kako i zasto je stvoren mit o njegovom izdajstvu za siru je polemiku.
@Andzic Darko

Nadovezao bih se na ovaj komentar. Smatram da tekst gospodina Vukadinovica jeste dobar, medjutim osnovni razlog poraza DSS-a bila je politika "u rukavicama", dobrim delom uslovljena ideoloskim pravcem te stranke i zeljom da se politika ne vodi na nacin na koji se vodila pre dolaska DSS-a na vlast. Da li je to bila greska? Mozda. Medjutim, ta greska se onda mora pripisati ideologiji pomenute stranke. Mediji jesu glavni uzrok poraza ove partije. Sto se tice navodne neopredeljenosti, mogao bih da se slozim sa dobrim delom ocena gospodina Vukadinovica ali treba imati u vidu da se tezilo nacionalnom pomirenju a ne stavljanju na celo "prve" ili "druge" Srbije.
Preporuke:
0
0
15 nedelja, 25 januar 2009 04:13
Mihailo Pavlović
Mali ljudi igrajuse velikih poslova na štetu države i naroda čisto srpska posla.
Preporuke:
0
0
16 nedelja, 25 januar 2009 09:18
Šta mu sve to vredi
"Drugim rečima, možda je Vojislav Koštunica, zapravo, neprepoznati junak Druge Srbije..."

Slaba uteha za njega. I autora.
Preporuke:
0
0
17 nedelja, 25 januar 2009 16:00
NT
Ocene dane u tekstu su u suštini tačne, ali nepotpune.
Od početka je bilo jasno da Koštunica, kao čovek
koji je svoj politički projekt stvarao na teoriji, izoliran od srpske stvarnosti, nema šansu na uspeh.
U svojoj fokusiranosti na Kosovski boj, omogucio
je ekspertima da upropaste srpsku privredu i načine
velike štete u drugim neprivrednim delatnostima.
Neprocenjiva je Koštunicina odgovornost i na srozavanju moralnih vrednosti srpskog društva jer je svojim primerom pokazao da je poštenje nespojivo sa uspehom u politici, a sledom toga
i u drugim aktivnostima i privatnom životu.
Neoprostiva je njegova greška što nije shvatio
da nema sposobnosti za vodica kroz srpsku džunglu i odstupio, u kojem slučaju bi ostao moralni autoritet u narodu.
Izreka da je put do pakla posut dobrima idejama je
još jednom potvrdjena u životu.
Piscima kolumne i komentara poručujem da je neutemeljena njihova "osuda" Koštunice zbog neuspeha i da proizlazi iz naših neostvarenih nada.
Preporuke:
0
0
18 nedelja, 25 januar 2009 16:51
Vanja
Vukadinović je ovu analizu namenio čitaocima Vremena koji nisu njegovi politički istomišljenici i razumljivo je zašto je morao da promeni pristup ali je u suštini rekao sve šta misli.
Suština je međutim da je početkom 2008. Koštunica tj. DSS imao samo 33 poslanika u parlamentu. Samo 33 od 250! Sa takvom podrškom u trenutku kada su svi bili protiv njega ništa nije mogao da učini. Imao je doduše podršku NS ali pitanje je koliku.
Zašto nije dobio izbore?
Zato što nije lagao narod.
Nije obećavao brza i laka rešenja: 250 hiljada radnih mesta, 1000 evra od akcija, bezvizni režim, ulazak u EU itd.
Znalo se i tada za svetsku ekonomsku krizu.
Na zapadu su uveliko pričalo o tome.
Dojče banka se povukla iz koncesije autoputa, znatno su otežani pristupi kreditima.
Znalo se i tada da nema ništa od kandidature u EU ako ne priznamo Kosovo. Sve se tada znalo.
Prema tome nema opravdanja za koalicju ZES. Svesno su obmanuli narod.
Koštunica nije hteo da laže. Zato je i izgubio izbore.
Sa druge strane ovde mnogi komentarišu zašto nije sa Radikalima i SPS-om tada napravio koaliciju bez izbora?
Zar ima tih koji posle svega što se desilo postavljaju to pitanje?
Posle SPS-a koji se otvoreno stavio na suprotnu stranu?
Posle Nikolića koji se posle izbora konačno i otovreno pokazao narodu ko je i šta je.
Zar zaista mislite da to Koštunica tada nije znao?
Zar mislite da strani faktor ne bi aktivirao Nikolića i spečio formiranje "patriotske" koalicje. Još tada bi imali vladu DS-Nikolić-SPS-G17+.
Koštunica jednostavno nije imao karte sa kojima bi mogao da igra.
RTS i Tijanić su otvoreno bili protiv njega.
U Vladi je DS imao većinu ministara.
Predsednik skupštine je bio iz DS.
Predsednik države je iz DS.
Da bi se formirala Vlada osim skupštinske većine bilo je potrebno i da Tadić predloži mandatara. Da predsednik skupštine zakaže sednicu. Da niko ne opstruiše rad.
Ma nije bilo teorijske šanse za tako nešto.
Izbori su bili jedino rešenje.
Preporuke:
0
0
19 nedelja, 25 januar 2009 20:14
ben
Da nije malo rano za svodjenje racuna
Kostunica ipak nije politicki mrtav iako bi mnogi
zeleli da ga nema na politickoj sceni Srbije.
Jedna normalna uravnotezena politicka opcija ne umire tako lako.Brojni su primjeri povratka istaknutih politicara na vrh scene (Miteran,Sirak,Berluskoni).
Slavlje nekih politicara sa zapada prilikom odlaska
Kostunice sa vlasti nam dovoljno govori da se dosledno borio za SRBIJU u datim okolnostima.
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 26 januar 2009 00:05
Dorcolac
Ovo je neka mesavine naucne fantastike, zbrke i surovosti. Nas komsija Kostunica nije iz te price, on je demokrata, patriota i drzavnik. Ko sve nije bacio kamen na njega, ko ga nije oklevetao, ko ga nije otpisao. Ali komsija mirno i dosledno brani svoju politiku i Srbiju. Onaj ko se usudi da se bori za srpski narod i Srbiju unapred je osudjen na surov progon. Ne daj se komsija, ne daj se, nisi ni prvi ni poslednji koga ce napadati jer je za Srbiju.
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 26 januar 2009 00:25
Neil Young
Svi koji poznaju, zakulisne odnose na srpskoj političkoj sceni, znaju koliko je naivna i opasna teza kako je Koštunica dospeo u sadašnju situaciju samo zato što je čestit i dobronameran, ali mu eto,okolnosti nisu išle na ruku i narodu nije dovoljno dobro objašnjeno koliki je on patriota i državnik! I gospodinu Vukadinoviću je dobro poznato, jer je bio blizu izvora informacija, da su Koštunica i njegovo najbliže okruženje još u decembru 2007. odlučili da demisioniraju sa vlasti. Namera im je bila da Tadiću i njegovima uvale sve probleme koji su dolazili pred Srbiju (očekivano priznavanje Kosova, hapšenje Karadzića, potposivanje novog sporazuma sa MMF i početak negativnih trendova u ekonomiji), očekujući da će se oni nedugo zatim srušiti pod teretom neuspeha. Tada bi se Koštunica i njegovi, ponovo vratili na vlast viđeni u očima naroda kao najmanje loše rešenje za zemlju.
Pored toga, neverovatno je kako se prećutkuju katastrofalni rezultati u ekonomiji dve vlade u kojima je učestvovao DSS. Pogledajte parametre koliki je državni dug, godišnji spoljnotrgovinski deficit, uvećanje javne potrošnje itd., u periodu 2004-2008,kada je Vojislav Koštunica bio na vlasti.
Posebno mračan deo njegove vladavine je onaj koji se odnosi na veze sa tajkunima i povećanjem njihovog uticaja i bogatstva u državi.
Za kraj, nezaboravite da je sam Koštunica dugo vremena bio miljenik zapadnih političara i njihovih diplomata. Možda su njihovi trenutni animoziteti u odnosima posledica Koštunicinog osećaja izneverenosti, što nisu nastavili da ga podržavaju i ako je on za njih gotovo sve obavio i prihvatio. Verovatno je i to razlog sto su ga u ruskim diplomatskim krugovima uvek gledali sa podozrenjem.
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 26 januar 2009 01:02
mož da bidne, al ne mora da znači...
U večeri posle poslednjih izbora, u studiju RTS-a, između ostalih, gostovao je i Đ.Vukadinović, i te večeri jedini od svih analitičara i "analitičara" nije uspeo da iznese svoje mišljenje. Posle dve-tri rečenice, a čim je naslutio da komentar Đ.V. ne bi "duvao" u žuto-plava jedra, voditelj (Z.Stanojević), prekinuo ga je sa opravdanjem o potrebi direktnog uključenja u štab neke od stranaka. Ali posle kratkog uključenja, nije više bilo Đ.V. (ni pomena o njemu), a kroz studio su, u više navrata, seirili D.Pavlović, D.Žarković i drugi (posebno navedena dvojica, opširino i degutantno navijački).Kako, zašto? Po analogiji sa ovim njegovim tekstom, mogli bi da zaključimo da je Đ.V. ustvari to i hteo (da ne kaže šta misli)!?.... Ali taj zaključak nije smislen, baš kao ni zaključak Đ.V. o razlozima Koštuničinog izbornog poraza. Đorđe nas je navikao na mnogo bolje, dublje, sveobuhvatnije, analitičnije, poštenije - ume on to! Ovako pojednostavljenje, možda može biti primereno preovlađujućim ciljevima jednog vremena (čitaj, jedne politike i "Vremena"), a nikakako ovom sajtu. Gotovo da se zapitate, da se nije primio na (upravo skovani, "pi-ar"), patriotizam ministra Jeremića?
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 26 januar 2009 01:05
Ivan
Da su rezultati Kostunicinih vlada,koji su nesporni i veliki imali marketinsku pokrivenost na nacin na koji to radi DS njegova bi vlada ,vladala dugo.I da ne zaboravim, DSS i Kostunicu imaju onoliko glasova koliko ima mislicih ljudi u Srbiji.
Preporuke:
0
0
24 ponedeljak, 26 januar 2009 02:59
mali_peca
cudan tekst. nadasve cudan. jos jedan dokaz kako se menja simpatija prema ljudima kada jesu, i nisu, na vlasti. autor teskta je glorifikovao V.K. kao premijera, a sada doticnog opozicionara podvrgava pompeznoj kritici. Vukadinovic je pravi suncokret. (naravno, ovaj komentar nece objaviti NSPM, ali sam morao ovo da ipak napisem, znajuci unapred moderatorovu odluku ''delete'')
Preporuke:
0
0
25 ponedeljak, 26 januar 2009 07:14
Koštunica i Milošević
Druga Srbija, kao što je poznato, rado Vojinu politiku dovodi u vezu sa Slobinom. A ova veza se sastoji, navodno, u tome što je reč o podjednako nacionalističkim i antizapadnjačkim političarima, zatočenicima prošlosti, komunističke ili hladnoratovske i sl.

Nadovezujući se na poslednju tezu g. Vukadinovića (Koštunica-Druga Srbija), želeo bih da dodam da ono što g. Vukadinović s pravom prepoznaje kao zaslugu V. Koštunice za trijumf politike Druge Srbije, podjednako važi i za pok. Slobodana Miloševića. Nije li Milošević, taj "neprijatelj svega modernog, zapadnog, evropskog", prvi sproveo restauraciju višepartijskog sistema, liberalnog kapitalizma, stvorio novu buržoaziju, neformalno rehabilitovao snage poražene u II svetskom ratu, čak je i otvorio put evropskim integracijama (koji je zatim sama EU zatvorila), u jednom periodu igrao ulogu zapadnog "faktora mira i stabilnosti"...

Hoću da kažem da bi Druga Srbija imala podjednako dobre razloge da podigne monumentalan spomenik pok. Miloševiću, kao i da barem jednoj ulici da ime Vojislava Koštunice.
Preporuke:
0
0
26 ponedeljak, 26 januar 2009 07:29
Od Ljotića dva putića
Teza g. Vukadinovića o strukturnom identitetu politike Vojislava Koštunice i politike "druge Srbije" predstavlja revolucionarni prelom u novioj srpskoj politici. G. Vukadinović je, koliko mi je poznato, prvi ukazao na činjenicu da je alternativa nacionalizam-"građanizam", lažna alternativa. (Mada je ovu tezu u teoriji već anticipirao S. Stojanović:) Zbog toga, očekujem da će g. Vukadinović uskoro ponuditi treću, autentičnu političku opciju, koja će predstavljati izlaz iz navedene lažne dileme.
Preporuke:
0
0
27 ponedeljak, 26 januar 2009 10:37
Nikola
Možda forma nije, ali suština teksta je više nego pozitivno kritički usmerena ka DSS-u (ukoliko se DSS-u ikada više ukaže takva prilika kao 2004.)

Za one koji nisu to prepoznali: Bukadinović smatra da je DSS od 2004 do 2007 godine mogao da stvori takvu infrastrukturu (mediji, NVO, crkva, intelektualci), koja bi pratila i podržavala rad stranke u interesu države i onemogućila ono što se trenutno dešava u političkom životu Srbije... ali je tu šansu propustila...

Vukadinović DSS-u ne zamera na rečima već na tome što te reči nisu pratila dela...

Ako se neki čitalac "Vremena" složi sa Vukadinovićem... ili nije tekst razumeo... ili čita pogrešne novine...

I Miloševića su zajedno rušili oni koji su hteli u EU i oni koji mu zameraju što nije JNA ušla u Zagreb kad je mogla...

Vukadinović nije postao "evropejac"... na sreću... samo je razočaran... s razlogom...
Preporuke:
0
0
28 ponedeljak, 26 januar 2009 10:53
dorćolčev komšija
istina je negde između vanjinog i nil jangovog komentara..ipak moram da podržavam komšiju (ne onog partizanovca, vaterpolisti zvezde), jer su ostali još gori
Preporuke:
0
0
29 ponedeljak, 26 januar 2009 13:16
Milos Nikolic
Ne bi bilo nepravedno da se autor teksta u obuhvatu osvrnuo i na svoju licnu evoluciju u odnosu prema pomenutom...Uostalom, nije moguce da su opservirane Kostunicine karakteristike vidljivije sad kad je u opoziciji nego dok je bio na vlasti...Samim tim, ako je vrednost analize u anticipaciji, koji je smisao ove koja samo zakasnelo konstatuje ocigledno? Mozda u davanju oduska resantimanu autora usled izneverenih nadanja...U tom slucaju glavnim "junakom" teksta, autor je trebalo da ucini ne Kostunicu vec svoju vlastitu naivnost, koja je uvek jedini pravi greh svakog ozbiljnog analiticara...Ovako - jos jedan u nizu clanaka gde je manjak svesti o vlastitoj odgovornosti nadoknadjen viskom brutalnosti prema drugome...
Preporuke:
0
0
30 ponedeljak, 26 januar 2009 14:32
DSS ili smrt
Gospodine Vukadinoviću,zašto ovakve tekstove niste pisali dok smo mi bili na vlasti? Zašto o politici našeg Predsednika i naše stranke niste tako govorili u to doba, nego ste i njega lično i sve nas dovodili u zabludu svojim komentarima pošto je on mislio da ono što Vi pišete zaista misli i oseća čitava Srbija.
Preporuke:
0
0
31 ponedeljak, 26 januar 2009 18:51
Vanja
Ne slažem se sa Neil Young-om.

Rusija je na ovdašnjoj političkoj sceni podržavala isključivo Koštunicu i nikada ga nije gledala sa podozrenjem. Kada je ruski ministar Sergej Šojgu dolazio u Beograd pre nekoliko meseci prvo se sastao sa Koštunicom a tek posle sa Tadićem i ostalim predstavnicima vlasti. To je znak velikog poštovanja jer nije po diplomatskom protokolu jer je prvo trebao da se sastane sa Tadićem ili Cvetkovićem. U isto vreme je i neki Japanac, predsednik Svetske banke za Evropu, dolazio u Srbiju i on se sastajao sa Koštunicom koji je tada bio u opoziciji što je jasan znak koliko ga stranci poštuju čak i kada nije na vlasti.

Apsolutno nije tačno da Koštunica nije hteo vlast. Baš zbog straha da Koštunica ne dobije vlast Demokratska stranka je SPS-u dala toliko mnogo ministarstava, upravnih odbora itd.
Pa SPS je druga po snazi politička grupacija na vlasti. Imaju zamenika predsednika i zamenika premijera.

Druga Koštuničina vlada je vlada u kojoj je on bio u apsolutnoj manjini. Većinu ministara je imala DS. Ekonomsku politiku su isključivo vodili DS i G17+. Koštunica se borio i trpeo mnogo toga zarad borbe za Kosovo ali kada je DS rešila da potpiše SSP (i time posredno prizna nezavisnost Kosova) zatražio je nove izbore.

Prva Koštuničina vlada je jedina vlada u kojoj je on imao preovlađujući uticaj i na politku i na ekonomiju. To je bilo od početka 2004. do kraja 2006.
Tada je Srbija prosperirala u svakom smislu. Nije nas uvaljivao u dugove kod MMF. Najveći mogući privredni rast smo imali tada. Ostavio je 1 milijardu evra u državnoj kasi (trezoru), investirao 600 miliona evra u Republiku Srpsku itd. Kada se DS vratila na vlast pre dve godine (početkom 2007.) ekonomski sunovrat je započeo, potrošili su sav novac koji je Koštunica ostavio i sada je državna kasa prazna i na pragu smo hiperinflacije.

Za ovu ekonomsku situaciju kriva je isključivo DS koja već pune dve godine upravlja ekonomskim tokovima u zemlji (zajedno sa G17+).

Činjenice jasno zbore
Preporuke:
0
0
32 ponedeljak, 26 januar 2009 19:13
građanska Srbija
Mislim da nije u redu to što napadate gospodina Koštunicu i DSS. Oni su pravi predstavnici one predratne građanske Srbije. Kada vidim gospodina Maršićanina ili gospodina dr Parivodića ili gospodina prof. dr Vladetu Jankovića, ja pomislim kako oni izgledaju kao prava gospoda. Takvi uglađeni džentlmeni šetali su Beogradom pre dolaska komunista na vlast. A ne smemo da zaboravimo da je krem DSS-a iz porodica žrtava komunizma, posebno prof. Vladeta Janković! Nedavno sam gledao seriju "Ranjeni orao" i pomislio kako je nešto od te lepote, gospodskih manira i uglađenosti ipak preživelo - u partiji Vojislava Koštunice!
Preporuke:
0
0
33 ponedeljak, 26 januar 2009 20:24
Milenko S. Stojnić
NACIONALIZAM IZMEĐU PATRIOTIZMA I BLEFA. Patriotizam Dr Vojislava Koštunice nije za potceniti, ali mu je nedostajala hrabrost da ga valorizuje. To su iskoristili ''miševi'' u okruženju da svoje sitne interese sakriju iza patriotizma, a njemu je ostao Velja Ilić najbliži saradnik iako nije bio član DSS. Naravno, Aligrudić, Lončar, Samardžić i još nekolicina srpskih intelektualaca nisu mogli vući teret pun sitnih interešdžija. Da je bio hrabriji Koštunica bi pridobio ne samo radikale nego i ''desne'' socijaliste, komuniste i druge patriotske snage. Ali, jednostavno sa njima nije delio ideološke nazore. U ime ideologije ostao je gubitnik u belim rukavicama. Pitam se, kakav je interes jedan patriota imao da ruši Miloševića? To me navodi povremno u sumnju da i Koštunici pripišem želju za vlašću, sve dok nije shvatio kako je ona mač sa dve oštrice. Nema čekanja u sudaru sa silom. Svo lukavstvo se sastojalo u sitnim iznenadnim udarcima i stvaranjem klime nepoverenja. Ne treba zaboraviti da je armija baš u vreme Koštunice počela da se raspada (služenje civilnog vojnog roka, penzionisanje generala Delića itd.). Ali, američka politika ili politika novog svetskog poretka uvek traži nekog svog ''Koštunicu'' da obave takve poslove za njih a posle toga ga uklanjaju. Na stranu moje simpatije za Dr Koštunicu i njegove ideje, njegova politika je prošlost - ni revolucionarna, ni ekstremno nacionalistička, ni oslobodilačka, ni dovoljno patriotska. U odnosu na DS on je patriota bez metoda ostvarenja ciljeva, u odnosu na komuniste ''sitnoburžuj'', u odnosu na radikale konzervativac...
Preporuke:
0
0
34 ponedeljak, 26 januar 2009 21:35
BAČKA TOPOLA
Moram sačekati da se prašina malo slegne , iza ovoga čuči nešto drugo.VOJO SAMO OPUŠTENO , IMA NAS DOVOLjNO UZ TEBE.
Preporuke:
0
0
35 ponedeljak, 26 januar 2009 22:35
prava gospoda
Ne razumem gospodina Vukadinovića: da li on očekuje da će gospoda iz DSS-a da se spuste na nivo radnika i seljaka? Ili da se druže sa izbeglicama iz predgrađa? Ne, gospoda ostaju gospoda! Meni se DSS dopada baš zbog toga što je gospodska partija, zbog njihovog prezira prema masama, znoju, sirotinji... DSS mi deluje kao neko udruženje aristokrata, klub lordova... I ne vidim nešto neobično u činjenici da aristokratija oseća prezir prema realnoj politici. Znam da ću mnoge iznenaditi, ali moram reći da verujem da DSS svog idealnog partnera treba da traži u LDP-u. DSS i LDP su jedine elitističke partije, a ja bih dodao - aristokratske!
Preporuke:
0
0
36 utorak, 27 januar 2009 00:19
kritika nije privid
Politicki zivot, scena, odnosi,su bili u postpetooktobarskom periodu kompleksni, tako da nije moguca redukcionisticka analiza ni jednog lidera, ni jedne stranke itd. Djordje Vukadinovic, kao i Slobodan Antonic, su bili veoma blizu jednog dela politickog vrha nase zemlje, te njihove iskaze treba imati na umu.Eventualni otklon od V. Kostunice sa jedne strane deluje mozda degutantno, no sa druge strane, on se verovatno ne desava bez razloga. Komentator Stojnic je napisao nesto sto i sam mislim. Dakle deklarativno V. K je patriota, no oko njega je bilo mnogo ''miseva'' koji su se sakrivali iza patriotizma, a vodili racuna o svojim interesima koje su cesto ostvarivali kroz saradnju sa zutima. Dakle postojao je veoma specifican odnos DSS i zutih, odnos koji je ukljucivao i sukob, ali i saradnju. Ovakvi odnosi su onemogucili jasno definisanje V. K. dakle njegov profil, je nejasan. Dok kod zutih nismo imali nikakvih nedoumica do kraja 2007. Tokom 2008. zuti se delimicno menjaju te je sad Tadicev profil nejasan. Meni je bitno pitanje ko je razbio SRS i kakva je uloga bila u tome ne samo zutih nego i DSS? Ako je V. K> ucestvovao u tome, onda je poslednja recenica iz Djordjetovog teksta bitna. Onda je on neprepoznati junak Druge Srbije. Ipak, ne treba zuriti sa zakljuccima,Jednostavno nije fer.Ne treba zaboraviti ulogu DSS tokom stigmatizacije Srbije, Milosevica, Srba itd. Setimo se da su nas politicari iz DSS i analiticari branili od tih stigmatizacija na sve moguce nacine. Ucunili su sve sto su mogli na tom planu. Nisu ucestvovali u govoru mrznje NVO i LDP,DS. Sto se tice RTS, mislim da je potpuno jasno da od pocetka 2008 on staje na stranu umereno zutih. Posle izbora i onog mitinga bilo je veoma interesantno pratiti niti propagande usmerene na sofisticiran nacin protiv DSS i SRS. Oni su atmosferu pogodnu za pobedu SRS i DSS okrenuli protiv njih.I sta smo na kraju dobili. Dobili smo jedan nakaradan usklik Uber ales, dva miliona plavusa i razbijeno glasacko telo SRS.
Preporuke:
0
0
37 utorak, 27 januar 2009 02:20
Neil Young
Vanja, hvala vam na podsticajnom sučeljavanju stavova i ako različito posmatramo stvari.
Što se odnosa Rusije prema Koštunici tiče moje informacije su zasnovane na kontaktima sa predstavnicima njihove ambasade kao i delimičnim uvidima u izveštaje koji su oni slali. Osnovna zamerka im je bila da su Vlade Vojislava Koštunice direktno opstruirale ulazak ruskog kapitala u Srbiju (Kulska banka, Bor, energetski sektor)u čemu je naročito apostrofirano njegovo okruženje i njemu bliski tajkuni. Po njima, Koštunica se okrenuo ka Rusima tek kada je bio potpuno ostavljen od strane zapada. Odnos prema njemu se vidi i po tome na kom nivou i od koga je bio primljen kada je bio na kongresu Jedinstvene Rusije. Naravno, oni u ovom trenutku sarađuju sa njim jer su im potrbni partneri na različitim pozicijama u cilju ostvarivanja njihovih interesa. U DSS čovek za vezu im je tajkun koji se u poslednje vreme često pojavljuje u javnosti ispred ove stranke.
Što se ekonomskih podataka tiče, oni su preuzeti iz republičkog zavoda za statistiku i može te ih proveriti. Obe njegove vlade su kupovale socijalni mir forsiranjem javne potrošnje i povećavanjem broja zaposlenih u javnom sektoru. Pogledajte samo kako su trošena sredstva od privatizacije. Vidite potom trend rasta spoljnotrgovinskog deficita u godinama njegovih vlada. Rast uvoza i smanjenje izvoza je direktna posledica bliskost njegovog kabineta sa tajkunima koji su predstavnici uvozničkog lobija. Naravno da bi bilo nepravedno zasluge za tako nešto pripisivati samo DSS, kada su u svemu tome učestvovali i G17 i DS, ali su oni tema za neku drugu priliku.
I za kraj, ako ste primetili do gubitka vlasti i početka globalne ekonomske krize, DSS nije iskazivao nikakvu primedbu na ekonomski deo SSP, i ako on čini više od 2/3 tog sporazuma,i po primedbama ljudi koji su ga analizirali upravo on predstavlja njegov najtragičniji deo po budućnost Srbije.
Preporuke:
0
0
38 utorak, 27 januar 2009 02:43
Milan Damjanac
@Neil Young

Da je zaista tako kako ste rekli, Kostunica bi ostavio dovoljan broj medija pod svojom kontrolom. Kao sto vidite nije. Kada bismo sada izasli na izbore, vladajuca struktura bi pobedila jos ubedljivije iako nema nikakve rezultate. U Srbiji vlada medijski mrak.
Ukoliko je planirao da prepusti vruc krompir drugome, kako kazete, mogao je to da ucini na milion drugih nacina, a nijedan od njih ne bi morao da ukljuci srozavanje rejtinga stranke.
Takodje, vladajuca stranka u Rusiji, Putinova "Jedinstvena Rusija" zvanicno ga je podrzala na parlamentarnim izborima.
Za vreme Kostunicine vlade zemlja je imala visoku stopu privrednog rasta i zivelo se nesto bolje nego ranije.


@prava gospoda

Molim Vas, nemojte iznositi tako pausalne ocene. Ukoliko se DSS gnusa "seljaka", kako kazete, ne bi bila u koaliciji sa Novom Srbijom koja zastupa uglavnom obicne ljude, nikako intelektualce. Ovime ne zelim da ih uvredim, naprotiv.

"Ne, gospoda ostaju gospoda! Meni se DSS dopada baš zbog toga što je gospodska partija, zbog njihovog prezira prema masama, znoju, sirotinji..."

Nemojte, ne osecaju oni prezir prema masama, znoju, sirotinji, upravo obrnuto, oni se zalazu za uspostavljanje normi, za radnu etiku. Takav utisak ste stekli posto nikada nisu lagali narod da se moze brzo postici nesto sto se tako postici ne moze. Ovde uvek bolje prolaze lepa i velika obecanja.
Preporuke:
0
0
39 utorak, 27 januar 2009 19:34
Slobodan
"I slepcu je bilo jasno da Tadiću ta podrška, zapravo, nije ni bila potrebna – baš kao ni Jovanovićeva – važno mu je bilo samo da Koštunica i Ilić ne podrže direktno njegovog protivkandidata i, pre svega, da mu ne sruše vladu na čijoj je političkoj, ekonomskoj i medijskoj logistici je bila postavljena njegova kandidatura."

Zasto ste onda gospodine Vukadinovicu, odmah nakon prvog predsednickih izbora isticali kako je od presudnog znacaja da li ce Kostunica dati podrsku Tadicu (RTS1, emisija kod Zorana Stanojevica), a to se do drugog kruga jos para puta pomenuli u medijima. Btw, tad na RTS-u ste prognozirali i da ce Nikolic ipak dobiti i drugi krug, dok je Pavlovic, koji je bio sa Vama u emisiji, tvrdio suprotno.
Preporuke:
0
0
40 utorak, 27 januar 2009 21:56
Vanja
Neil Young,

Koštunica je okrenut isključivo i jedino Srbiji.
Ne gura on ničije interese osim srpskih, za razliku od drugih političara.
Prema tome Rusija nije izuzetak. Saradnja na obostranu korist sa svim državama to je Koštuničin moto.

Inače, nepristojno je u diskusiji kao argumente koristi neproverljive informacije poput onih da ste ih pročitali u službenim izveštajima osoblja ruske ambasade. Što je moram priznati jako zanimljivo i neobično i dovodi u pitanje vaš status. Jer su ti izveštaji poverljivi i smeju ih čitati isključivo služebnici ruskog MIP-a sa odgovarajućim sigurnosnim propusnicama.

Stoga ja sumnjam u istinitost vaših tvrdnji i ne vidim da je moguće nastaviti polemiku sa vama.

Molim vas, ne obraćate mi se više.
Hvala.
Preporuke:
0
0
41 sreda, 28 januar 2009 02:47
Dorcolac
Ovo jednog malog doprinosa raspravi da li Rusi podrzavaju naseg komsiju. U zavrsnici proslih izbora Putin je poslao javno pismo podrske Kostunici, a Kosacov je govorio na zavrsnom mitingu u Beogradu. Ovo su nepobitne cinjenice koje govore da su Rusi najdirektnije podrzali Kostunicu. Slazem se sa jednim komentarom da nas komsija radi iskljucivo u interesu Srbije.
Preporuke:
0
0
42 sreda, 28 januar 2009 02:57
Đorđe Vukadinović
Razume se da će ovakvi "personalizovani" tekstovi izazivati više pažnje i polemike od nekih drugih. Isto tako, za očekivati je da će i kritike zainteresovanih i pogođenih strana biti žučnije i površnije. Ipak, drago mi je što se povodom mog teksta začelo nekoliko sasvim kvalitetnih polemičkih rukavaca. S druge strane, malo sam začuđen time što neki kao da uopšte nisu čitali moje tekstove u NSPM, NIN-u i Politici, već polemišu sa mojim lažnim foto-robotom i stereotipom o "DSS-analitičarima" načinjenim na forumu B92, Peščaniku, e-novinama i sličnim bastionima objektivnog informisanja. Srećom, postoje barem dve knjige u kojima se jasno može videti šta sam sve i kad govorio i pisao o srpskim političkim akterima - uključujući i DSS i njihovog lidera. Pretpostavljam da one koji to do sada nisu uvideli neću ubediti ni sada - ali moja malenkost, kao i generalna linija nspm-a, uvek smo bili naklonjeni samo onome što smo videli kao istinu i stvarno stanje stvari, te bili prvenstveno privrženi načelima pravičnosti i elementarnog patriotizma, a ne ovoj ili onoj ličnosti ili stranci. DSS i VK tu nikada nisu bili povlašćeni ni maženi, ali su imali pošten tretman - što je već samo po sebi u očima naših evro-talibana bio veliki i neoprostiv greh. Elem, možda ja nisam u pravu, možda je čitava moja analiza pogrešna (mada je većina primedbi koje sam privatno i javno dobio uglavnom bila tipa: "Ma, uglavnom je to tako, ali zašto baš sada?"), možda... Ali svako ko pretenduje na to da bude iole objektivan posmatrač srpskih političkih (ne)prilika ne može da ne postavi pitanje gde je to danas srpska nacionalna "stvar" i u kakvom je stanju u odnosu na, recimo, stanje od pre godinu dana? I kako se to za manje od godinu dana skoro sve urušilo? To je pitanje koje se, imam utisak, uporno izbegava, a koje se mora postaviti, ne toliko radi utvrđivanja odgovornosti, koliko radi istorije i pouke. Jedino je to zbilja važno, čak i da su moji motivi loši - a nisu - ili moji zaključci sasvim pogrešni.
Preporuke:
0
0
43 sreda, 28 januar 2009 14:05
Nepodnošljiva lakoća postojanja
23.01.2009.
MILOŠ ALIGRUDIĆ
VEOMA VAŽNA SARADNjA OPOZICIJE
„Mi, pre svega, želimo da sarađujemo sa strankama opozicije. Svaka partija koja se legitimiše kao opoziciona je dobrodošla za saradnju, pre svega na tehničkom nivou kako bi pomogla da se smanji samovolja i zloupotreba vladajuće koalicije", rekao je Aligrudić.
Preporuke:
0
0
44 sreda, 28 januar 2009 14:06
Šala
23.01.2009.
SLOBODAN SAMARDŽIĆ
VEOMA VAŽNO PRISUSTVO SRBIJE NA KOSOVU
"Bez obzira što će svi - od Euleksa, Prištine do Brisela, kritikovati intenzitet prisustva i tome se suprotstavljati, svi će poštovati volju Srbije da se bori za svoja prava i jasno izraženu volju Srbije da to pravo praktikuje gde može," rekao je Samardžić.
Preporuke:
0
0
45 sreda, 28 januar 2009 16:15
levičar
Nisam iznenađen kvalitetom analize jer je Vukadinović za moj pojam najbolji politički analitičar u zemlji. Vidim iz komentara da ima mnogobrojnih sumnji u namere, ali ne i u tačnost iznetih ocena. Ono što se meni posebno dopada je da Vukadinović sa vremena na vreme objavi neku staru analizu i time pokazuje svoju analitičnost, što kod drugih političkih analitičara nije slučaj. Naravno, kritičari prelaze preko toga. O tekstu, sve najbolje. O komentarima, jednostavno neću. Ja se sa autorom u mnogim FUNDAMENTALNIM stavovima ne slažem, ali mu odajem priznanje na analitičnosti i poštenju. Takođe, o sajtu sve najbolje. Gde to možete čitati tako dijametralno suprotstavljene stavove? Sviđa mi se i to da autor poštuje čitaoce i učestvuje u raspravi, iako mu možda ponekad i nije prijatno. Sve u svemu, tekst je dobar i pošten, a da li je i pravo vreme da se ovakva analiza plasira može samo, paradoksalno, vreme da potvrdi.
Preporuke:
0
0
46 sreda, 28 januar 2009 16:33
Nenad
Ako nekoga cenim od analitičara onda je to gospodin Vukadinović ali ne zbog sličnog pogleda na svet nego što je ona analitičar u pravom smislu te reči - analizira stvari, pa tako ovde i odlazak Koštunice sa vlasti i njegov dalji status. Zašto su povučeni baš ti potezi, da li je bilo strategije, koji je bio cilj, da li su plod neodlučnosti između dve vijzije, može li se govoriti o pincipima ako se ponašte čas po jednim modelima čas po drugim...Da li je ključna grška: čas ponašanje kao da ste u Švajcaskom sistemu kojeg tek izgrađujete, a čas kao da ste na Kosovu Polju i da je sama egzistencija vaše države i naroda ugrožena.

Pročitao sam komentare što ovo nije napisao ranije dok je DSS bio na vlasti.
Gospodin Vukadinović je često iznosio svoje kritike i savete, skrivene između redova, na račun DSS-a. Nije mogao da priča o njihovom silasku sa vlasti u periodu dok su bili na vlasti to je apsurdno.

Ako niko od vodećih ljudi uključujući i Koštunicu ne pročita ovo onda su stvarno "neobavešteni", a ja se nadam da hoće jer se ne nalazim u pink kulturi i ne treba mi predsednik-show man koliko god žut(u nekim zajednicama se to tumači kao demokratski)bio već ozbiljan državnik.

Dodao bih da je Koštunica u gorem položaju od Tadića jer Tadić kada siđe jednog dana sa političke scene može da se ostvari u oblasti koja mu ipak najviše leži, da smo u nekoj normalnoj državi a ne u delta-pink cirkusu(powered by UDBA ili UDBA inside), a to je da vodi neki TV show.
Preporuke:
0
0
47 sreda, 28 januar 2009 18:47
Milan Damjanac
@Djordje Vukadinovic

Shvatam sta ste zeleli da kazete ovim tekstom, kao sto shvatam kakvu je poziciju imala DSS i kakvu je priliku propustila. Medjutim, ona ipak jeste ucinila puno na pacifizovanju nase politicke scene i uvodjenju argumentovane rasprave kao jedinog modusa razmene politickih stavova. Uporedite samo medije pre i nakon 2004 i ponasaje politicara. Da li je bilo gresaka? Bilo ih je. Bilo ih je dosta, ali "onaj ko radi taj i gresi".
Opet ponavljam, odluka stranke, proistekla iz njene ideologije bila je da se stranka podredi interesima drzave. Da li bi bilo bolje da je Kostunica stavio medije pod svoju kontrolu i napravio pakt sa radikalima? nezavisno sta ja licno mislim o tome, takva stvar se nije uzimala u obzir. Zasto je to tako, za siru je analizu. Svakako da obrazlozenje ima veze sa samom licnoscu gospodina Kostunice i njegovim shvatanjem demokratije. Licno ne verujem u pricu da Kostunica nije hteo koaliciju sa radikalima nakon izbora, posto je stranka bila vecinski za tu opciju. Takodje, prica po kojoj je DSS zeleo da prepusti vodjenje drzave u trenucima svetske ekonomske krize kako ne bi srozala svoj rejting ne pije vodu. Ukoliko imate medije imate i podrslku naroda. Dakle, verujem da vlast nije namerno prepustena DS-u.
Neosporno je da ste Vi najbolji srpski analiticar i da treba da ukazete na sve, kako dobre, tako i lose tendencije srpske politicke elite. Medjutim, nacionalno pitanje koje spominjete bice reseno onda kada se pojavi vise "Jeremica" upravo u "drugoj Srbiji", a bar neku zaslugu za to ima i politika Vojislava Kostunice.
Preporuke:
0
0
48 sreda, 28 januar 2009 20:47
igor
Deo I
Mislim da nije problem u koštunici nego u narodu koja glasa. Živim u crnoj gori i nemam često priliku da odem u Srbiju ali kada odem tako se razočaram u prosečnog građanina srbije da mi pođu suze. Da to obrazložim da ne bih bio razapet od čitalaca NSPM. Pred ove zadnje parlamentarne izbore imao sam priliku da sretnem par ljudi koji imaju nekretnine na primorju i velika većina je bila vrlo zabrinuta da im eto pobeda koštunice ne uništi njihovu veliku spasonosnu šansu u vidu besplatnih viza. Jeli da bi omladina mogla da vidi sveta, to što kad bi ih pitali imaju li para da vide sve te "divote" ovog vaskolikog planeta uglavnom odgovaraju da nemaju nego eto jedva se skupe da dođu u crnu goru. Dakle ajd nije bitno što posla nema i što ekonomija ide u.... al eto bitno je da se imaju besplatne vize. Kad je letos mlađa (znate koji mlađa) izvalio da će bdp po građaninu biti 7000 dolara svi su obili oduševljeni iako je to izjavio usred krize. Gotovo da su ga proglašavali za boga i sveca. O krkobabiću i penzijama da ne pričam. Dakle koštunica se "stisnuo" i neće da veće penzije (iako je pokazao da nema odakle) a tadić je laf i on će da da iako se sad čini da je koštunica ipak mahao validnim grafikonima. Nekritičko sagledanje ugovora sa fijatom, je tek priča za sebe. Hvatanje za priču o mercedesu u srbiji i pored demanta mercedesa.... Ali narod voli da ih lažu jer ti ljudi nisu lažovi nego su dinamični, a Koštunica je mlohav. (ovaj sam odgovor dobio od društva moje rođake strašna mladost). Gospodin Vukadinović bi mogao da kaže u šta se trebao da pretvori Koštunica, u miloševića i koliko bi koalicija DSS+SPS+SRS bez izbora trajala? A da naše evro narikače ne privuku NATO kampanje protiv Srbije? Treba nažalost pogledati istini u oči i pročitati članak od g. Ivanovića Mladi slabi srpski čovek pa razumeti zašto smo ovde, pogledati realno karakter našeg naroda (zašto smo sve pametne ljude oterali iz zemlje i omogučili proseku da caruje).
Preporuke:
0
0
49 sreda, 28 januar 2009 20:57
igor
deo II
Zbog toga što se izgleda ceni otimačina, a ne pamet i sposobnost mi smo tu gde jesmo. Moja majka nešto eto ne gotivi koštunicu ali jedno je sigurno pošto joj je draži jer je jedini srpski političar koji se dobrovoljno odrekao vlasti. To da je bio miljenik zapada pa sad, oduvek je bilo srpski nacionalista i tvrdolinijaš Koštunica koči poštenog i jadnog evro reformatora Đinđića. Ne mali broj puta se to moglo čuti iz usta mnogih političara i novinara sa zapada.
I da završim sa ovom tiradom, pogledajte malo oko sebe i videćete da nažalost naš narod voli da mu obećavaju kule i gradove. A EU je ustvari postala nova SFRJ zemlja malo rada puno para, zato je DSS i pukao da je lagao obećavao kule i gradove možda bi dobio znatno više, al bojim se da to više ne bi bio DSS. Naravno sve ovo ne oslobađa Koštunicu nekih stvarno objektivnih propusta o kojima g. Vukadinović piše, ali ne posmatrati DSS bez pogleda na birače van simpatizera i članova stranke je malo u našim uslovima ne fer.
Preporuke:
0
0
50 sreda, 28 januar 2009 22:17
Aleksandar Milošević
Da ne okolišam ništa ja sam član DSS već 16 godina ali već 4 godine radim van zemlje tako da vesti iz unutarstranačkog života nemam i sve što znam je iz medija.
Vlada koju je vodio u dva navrata g. Koštunica je bila mnogo uspešnija nego sto se uopšte smatra. Ekonočski rast je bio dobar. Insritucije se upristojile a Ustav donet. Da ne zaboravim i državne simbole.
Ali da se vratim na temu. Sa strane ostanka na vlasti Koštunica je napravio jednu veliku grešku a to je što se 2004. nije kandidovao za predesednika. Tada bi lako pobedio a iskustvo pokazuje da predsednička stranka kod nas ima deset posto glasova po definiciji ako ne i više. Da je uradio tako Tadić nikada ne bi bio predsednik.
To što 2008. nije uspeo da formira vladu nije njegov neuspeh.
A laži na kojima je DS dobio izbore su se već izlizale. Čak i one Miloševićeve su imale duži rok trajanja.
Da je sa radikalima bilo lako formirati vladu to bi se i desilo. Mislim da je tu spoljašnji pritisak presudio.
Preporuke:
0
0
51 petak, 30 januar 2009 16:06
Ljiljana
Zamislite G.Vojislava Koštunicu koji kad pročita ovo
(a znam da će morati ...bilo gde ) reši da odgovori.
Pusta moja želja ... mislim da bi za zemlju ,za koju kaže da je toliko voli , bilo od ekstremne važnosti da jednom "otkomentariše" zadnjih osam godina.I to onako "pupulistički polularno"(sačuvaj Bože ove sintagme) da svako razume našu i njegovu nemoć ... bilo bi nam lakše.Upravo tako mislim, ali ne da bi se pravdao, već da bi nama koji mu verujemo, koji prepoznajemo državničke sposobnosti, mudrost, pojasnio. Nije strašno ni priznati svoju grešku, lošu procenu, splet okolnosti za koji predpostavljamo da je postojao ili nije, upravo taj ležerniji i opušteniji način komunikacije sa građanima, po meni, kao da mu je uvek nedostajao.I to razumem u njegovu korist, da kao odgovoran čovek politiku i sudbinu svoje zemlje ne podvodi pod marketing
Preporuke:
0
0
52 petak, 30 januar 2009 22:15
Marija
Kada na jedan tas stavite sve te krkobabice, palme, canke, dacice, dinkice, tadice, rasime i sulje, vuka i danice, vucice i tome, a na drugi tas stavite kostunicu, objektivna vaga ce sve pokazati. kostunica ima dostojanstvo i to ga odvaja. svaki novi napad na kostunicu je na neki cudan nacin i plus za njega. ne mogu slomiti njegovo dostojanstvo i zato su mnogo besni. a ameri svaki dan zovu i pitaju jel gotov. ne razumeju oni srbe.
Preporuke:
0
0
53 subota, 31 januar 2009 00:20
SLIV56
Uvazeni g-ne Vukadinovicu!
Ono ste je vecini patriota u ovoj zemlji jasno je:
1.Niti se Vojislav Kostunica ,poslednji drzavnik u Srbiji, moze vratiti na vlast, niti ce Srbije kao drzave u dogledno vreme biti!
2.Sve sto se u ovoj zemlji dogadjalo nekoliko prethodnih (20)godina je osmisljena strategija uperena protiv jednog Naroda,koji na zalost to nije uspeo da prepozna!
3.Kidanje tkiva srpskog nacionalnog bica jos uvek traje,a kada,i da li ce se uskoro okoncati,to ni mi a ni Vi g-ne Vukadinovicu ne znamo!
4.Lako je pisati iz fotelje i tople sobe uz caj ili kafu,svejedno!Obidjite Srbiju,pravite tribine i upoznajte onaj narod koji je ovu drzavu stvarao,i kome je do drzave SRBIJE itekako stalo!
Oprostite,necu se vise javljati! Meni je poodavno SVE jasno!
Pozdrav!
Preporuke:
0
0
54 subota, 31 januar 2009 00:22
Srbin
Moze li neko da javi Manteru da ni ovaj napad na VK nije dao nikakav rezultat.
Preporuke:
0
0
55 subota, 31 januar 2009 01:45
Dimitrije
Ne,DSS nije elitisticka stranka.To je apsurdno reci.
Nemojte molim vas pricati price tipa-Vukadinovic je problematican jer je tek sada poceo da kritikuje Kostunicu(izdao ga maltene)...Prvo,veoma bi bilo korisno za VK da procita Vukadinoviceve tekstove,ali ne brinem ja za njega,samo nek drzi filosofe blizu sebe ako misli da ponovo odlucuje o sudbini ove zemlje(sto bi ja najvise voleo),bolje on nego Saper....
Drugo,dajte molim vas,pa veoma je ocigledno da Vukadinovic iskazuje razocaranost,jer i sam shvata da boljeg od Voje nemamo,niti cemo u blizoj buducnosti imati....Ne nisam neki vatreni fan DSS-a i VK-a samo pokusavam najobjektivnije da ocenim njega u odnosu na druge lidere partija u zemlji...
Preporuke:
0
0
56 subota, 31 januar 2009 16:12
Evrosrbin
Svaki Srbin koji nije Evrounijata zna i vidi da Kostunica nece da laze svoj narod. To neko vidi kao manu a neko kao vrlinu. Posto je Kostunica jedini drzavnik u Srbiji svaki patriota to vidi kao vrlinu. Zamislite Kostunicu koji kaze ja vam obecavam ne hiljadu nego tri hiljade evra za besplatne akcije. To onda ne bi bio vise Kostunica, Srbin, patriota i drzavnik.
Preporuke:
0
0
57 subota, 31 januar 2009 18:35
Srbijanac
Kostunica je pre svega postovao Srbiju i svoj narod i zahtevao da druge drzave postuju nasu zemlju. To je najnormalnija stvar koju jedan drzavnik mora da uradi za svoju drzavu. Onda su kako je to neko lepo nazvao evrounijate vrisnule kako mi treba pre svega da slusamo Brisel i svaku cinovnicku susu sa Zapada. Kada je nadvaladao princip evrounijata i da je glas Ferhagena zakon u Srbiji, nas drzavni brod je poceo da tone. Kostunica poziva da sledimo nacionalne interese Srbije, a narod ce odluciti da li je za Srbiju ili evrounijate.
Preporuke:
0
0
58 subota, 31 januar 2009 19:29
Morava
Stvari se mogu i trebaju analizirati iz raznih uglova, ali ostaje sustina da je Kostunica uneo stabilnost i uspeo da postupno razvija Srbiju, jasno saopstavajuci celom svetu da cemo se boriti za nase legitimne drzavne i nacionalne interese. Odlicno je neko skovao termin evrounijate. Od kada su na vlasti evrounijate u Srbiji je zavladala nasigurnost i osecaj straha. Ljudi ponovo sapucu, vade baterije iz mobilnog kada pricaju, i sto je najgore pada moral i ljudi se prodaju za male privilegije. Kostunica je resenje za Srbiju i on mora ponovo da spasi Srbiju iz ludnice, pre nego sto evrounijate sve predaju u ruke tudjinima.
Preporuke:
0
0
59 subota, 31 januar 2009 20:32
Za Srbiju brale
Budi Srbin, nikad evrounijata, to mora biti vrhovni princip u Srbiji. Pozdrav Kostunici, ne daj se Srbije.
Preporuke:
0
0
60 subota, 31 januar 2009 21:07
Romanija
Ja te volim Srbiju. Ne daj se Kostunice.
Preporuke:
0
0
61 nedelja, 01 februar 2009 01:55
srpska kraljica
Koštunica se nije snašao u ulozi premijera. Ali, ja ne mislim da je problem u Vojislavu: problem je u srpskom političkom i pravnom ustrojstvu! Svi znamo kakva je uloga Nj.K.V. Elizabete II u britanskoj politici - nije li V. Koštunica igrao gotovo istu ulogu na našoj političkoj sceni. Zbog toga, je ne mislim da olako treba da se odreknemo Voje Koštunice, bilo bi mnogo jednostavnije da promenimo ustav, uvedemo pralamentarnu monarhiju.
Preporuke:
0
0
62 nedelja, 01 februar 2009 02:10
politicki orijentisan
Vidim ima nas dosta!
Odlican tekst g.Vukadinovica.
To sto smo u opoziciji ne znaci da nam nije potrebna kritika.Naprotiv. Nesto ne valja, a izgovor da DSS ima onoliko glasaca koliko je mislecih u Srbiji, jeste dobar, ali to Srbiju nece spasiti.
Zuti SK ( porazena struja sa VIII sednice), sa ostacima pobednicke struje (Miskovic, Drakulic, Dacic,..) ucenjuje ostatk Srbije. Npr:
- Miskovic: Radicete sa Deltom za bedne pare i placanjem kad mi se prohte, ali pod uslovom da duvate u "zutu tikvu"
- Drakulic: Spasicu Bor i kupicu ga, ali ne znam kad cu platiti. Mozda mi i uspe ova transakcija, ako jace dunem u "zutu tikvu"
Tako pare vrte medju sobom ( sad i 122 milijarde nasih para)
Resenje je u povezivanju malih i srednjih firmi koje vode srpski patrioti (medju njima i onih koji nisu srpskog porekla, ali im je Srbija na srcu)
Pozdrav svima, pa uskoro na izbore!!
Preporuke:
0
0
63 nedelja, 01 februar 2009 09:30
Vojislav Jovanović ili Čedomir Koštunica
Na kraju se ispostavilo da su najveću uslugu Borisu Tadiću učinili njegovi najveći oponenti, Koštunica i Čeda. Između dva ekstrema, Boris se ispostavio kao najumerenija ili najmanje loša opcija. Na sličan način delovala je opozicija devedesetih: između Vuka i Šešelja, većina građana birala je Slobu.

Sada su Čeda i Voja u sličnoj poziciji, Voja je tobože sačuvao obraz ali izgubio političku težinu, Čeda je pacifikovan delimičnim učešćem u vlasti, tj. takođe je izgubio političku težinu ali i politički identitet.

Čini mi se da ne smemo da previdimo jednu činjenicu: Tadić je sve vreme nastupao kao neko ko nema jasan ideološki profil, dok su Koštunica i Čeda čvrsto insistirali na "principima". Onda se pokazalo da je prvo Koštunica a zatim i Čeda žrtvovali jedan po jedan princip da bi na kraju bili potpuno kompromitovani, dok se Tadić ispostavio kao najprincipijelniji upravo u odsustvu čvrstih političkih principa, velikih ideoloških priča. ( Pitanje je ko je ovde zaista ciničan a "ko drži reč"?)

U svakom slučaju, Koštunica je poražen ne zbog nedostatka pragmatizma već, naprotiv, zbog viška pragmatizma, kompromiserstva i žrtvovanja principa. Dosadno ponavljanje principa, načela (nacionalne politike) i sl. ima ulogu da prikrije bazično odsustvo principijelnosti, u krajnoj liniji odsustvo elementarnog političkog poštenja (i to po onoj staroj narodnoj koju ne smem da citiram da ne bih bio cenzurisan).
Preporuke:
0
0
64 nedelja, 01 februar 2009 21:21
"porazena struja sa VIII sednice"
Ne mogu da se setim ko je prvi lansirao tezu o poraženoj struji sa 8. sednice, ali moram da kažem da je u pitanju komedija zabune. Na 8. sednici porazena je struja Ivana Stambolića, koji je prethodno, zajedno sa S. Miloševićem, porazio struju Draže Markovića. A Draža Marković, zajedno sa Titom&Co, 15 godina ranije porazio je struju "srpskih liberala" (Nikezić i Latinka). U vreme 8. sednice, današnja srpska politička elita bila je uglavnom okupljena u disidentskim utočištima: SANU, Udruženje književnika, Institut za filozofiju...
Preporuke:
0
0
65 ponedeljak, 02 februar 2009 00:48
Ipak glasam za Koštunicu...
Deo 1

Moram priznati da me je alanliza gospodina Vukadinovića podstakla na razmišljanje. Dali je slika o gospdinu Koštunici, koja je prikazan u anlizi, tačna? Dali je gospodin Koštunica stvarno rešio da izbegne istorijsku odgovornost, rešio da digne ruke od svega i ide u lagodan život večitog opozicionara? Dali on nije uspeo da ubedi narod u tome da su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije za koji treba pružati aktivini otpor namerama Zapada da otrgnu taj deo od Srbije?
U nekim od kometara može se pročitati da je Kosštunica bio neprincipijelan pa je zbog toga izgubio na političkoj težini. Po mom shvatanju gospodin Koštunica je u sučeljavanju sa Kosovsko-Metohijskom krizom imao jedan jasan cilj: postići nacionali konsenzus po tom pitanju. Da je takav konsenzus moguć pokazali su naši susedi Rumuni, naime: postignut je dogovr svish rumunskih parlamentarnih strnaka da Rumunija ne prizna Kosovo i Methoiju. Jedina parlamantrana stranka koja je bila za priznavanje bila je strnak Mađarske manjine. Postavlja se pitanje: kako je moguće da Rumuni mogu nastupati tako jedinstveno i principijelno po jednom pitannju koje se na prvom mestu Srba tiče. Doduše, pitanje secesije Kosova i Metohije ima posredan uticaj na Rumuniju, ali opet kako je moguće da Rumuni tako instinktivno reaguju na jedno vitalno pitanj vezano za Srbiju? Podsećam, u našem parlamentu sedele su Srpske srtanke koje su tu secesiju otvoreno podržali. Mislim da instinkt nacionalnog jedinstav ne postoji u Srpskoj plitičkoj kasti. Koštunica je pokušao da na sve moguće (i nemogće) načine postigne taj konsensus (na prvom mestu) sa svojim koalicionim partnerom i za taj cilj je, meni se čini, podredio i prelaženje preko prevremenih predsedničkih izbora. Ali, upravo u vreme tih izbora Koštunici biva sve jasnije da je DS sve to vreme fingiralo neko nacionalno jedinstvo. Rećićete: bio je naivan. Možda. Ali ipak mislim da je Kpštunica pokušao da uradi ono što je najpriodnije za bilo koju državu koja je svesna svog identiteta.
Preporuke:
0
0
66 ponedeljak, 02 februar 2009 00:54
Ipak glasam za Koštunicu...
Deo 2

Nije nenromalna i neostvariva ta Koštunicina težnja. Nenormalno je to kada predsednik države zbriše iz zemlje u trenutku kada mu otimaju deo teritorije a sopstveni narod izlazi na ulice. Time je Tadić pokazao prirodu svog prdesednikovanja: on je običan guverner kolonije koje se sklonio na stranu da ne bi bio doveden u situaciji da se (ne daj Bože) zameri onima u kojima on ulaže svoje nade da orži sovju vlast. Da je moguće da se postigne kosensu pokazuje primer Rumuna.
Kada je propala mogćnost da se na partijskom nivou postigne nacionalni konsenzus Koštunica raspisuje nove izbore. Postavlja se pitanje zašto nije formirao vlast sa tadašnjim Radikalima. Odgovor na to pitanje, po menei, ne leži u tome da Koštunica nije smeo da uđe u koaliciji sa njima, već da je on tražio široku podršku naroda za jednu dugoročnu poziciju aktivnog otpora prema Zapadau, samim tim suštinskom približavanju jedinom savezniku (od velikih sila) koji je Srbiji preostao, tj. Rusiji. Takvo razmišljanje je sigurno bilo podstaknuto februarskim demonstracijama. Tu široku podršku Koštunica nije dobio.
Preporuke:
0
0
67 ponedeljak, 02 februar 2009 00:56
Ipak glasam za Koštunicu...
Deo 3

Narod je izbrao u nadi da će mu biti bolje, na njegovu nesreću njegova očekivanja je razbila trenutna svetska ekonomska kriza. Ponekad u životu treba se odlučiti za ono što je ispravno a ne za ono što može da donese najveću korist.
I da privedem kraju ovo moje izlaganje: mislim da je rano staviti tačku na političku sudbuinu gospodina Koštunice. On sigurno nije gubitnik u celoj ovoj priči. To je čovek čvrstih političkih uverenja koji je svestan da je Srbiji potrebna autohtona demokratija sa poštovanjem principa pravne države i podele vlasti.
Poređeneje gospodina Vukadinovića da se Koštunica ponašao kao da je u Švajcarskoj a da je govorio kao da je na Kosovu polju je icpravno samo ako ste politički oportunista. Ali ako vam je vokacija da imate unutrašnje držanje demokrate, tu protivrečnosti nema: vi ste demokrata i u Švajcarskoji i na Kosovu Polju, samo su poteškoće različite prirode. Pitam se šta se desilo sa demokratijom Zapada posle Drugog Svetskog rata? U to doba korifeji demkratije bili su: Ruzvelt, Čerčili, De Gol. A dans, na Balkanu, Zapadom oktrisani «korifeji» su jedan Tači, jedan Tadić i jedan Palam.
Ja ću ipak da glasam za gospodina Koštunicu, sve dok budem uveren da sove poličko delovanje odvija vođen unutrašnjim držanjem jednog autohtong demkrate poput Ruzvelta, Čerčila i De Gola.

Konstantin V.
Preporuke:
0
0
68 ponedeljak, 02 februar 2009 13:59
"pobednicka struja sa 8.sednice"
@"porazena struja sa VIII sednice": Ne radi se o komediji zabune. Generalno, medju srpskim komunistima je oduvek bilo dve struje koje su se smenjivale na vlasti, "drzavotvorci" i "internacionalci" (namerno upotrebljavam ove izraze zbog originalnosti, a ne da izazivam zabunu, jos manje komediju). Mnogi iz sadasnje politicke elite su bili clanovi SK i prema tome pod obavezno i opredeljeni za jednu od dve struje, a i oni retki koji nisu bili su takodje bili bliski establismentu i itekako opredeljeni, nego sta. Ne mora se i fizicki prisustvovati nekom sastanku, sednici, kongresu, a jos manje je obavezno biti clan nekog tela ili foruma, da bi se opredeljivao i delio. Ko voli da se pravi Tosa moze, neka izvoli, cak je i zabavno, ali zato pustite i one druge da kazu sta imaju. Dakle, podela medju srpskim komunistima nije pocela razilazenjem kumova na 8.sednici, nje je bilo stalno u socijalistickom rezimu, setite se Rankovica i Stambolica, Dobrice 68., liberala, amandmana iz 74. itd.
Preporuke:
0
0
69 ponedeljak, 02 februar 2009 20:28
@"porazena struja sa VIII sednice"
Vidite, nemam nameru da se "pravim Toša", u vreme 8. sednice pratio sam isključivo crtane filmove, a sve što o tom periodu znam naučio sam kasnije, iz knjiga i časopisa. Međutim, to što sam mlad ne znači da ne mogu da imam stav o tom periodu, kao što Vi imate stav o Rankoviću i o ukupnoj istoriji KPJ, mada sam siguran da niste vršnjak Josipa Broza.

Dakle, na osnovu onoga što znam, tvrdim da je potpuna istorijska i politička besmislica teza o večitom sukobu nekih iskonskih sila u okviru KPJ, SKJ ili SKS. Posebno je neodrživa teza o kontinuitetu dve struje koje treba da obuhvate tako raznorodne političke opcije kao što su Đilasova, Rankovićeva, Ćosićeva, Nikezić-Perovićkina, Stambolićeva (mlađeg i starijeg) ili Miloševićeva opcija. Na prvi pogled, to zvuči zavodljivo zato što je jednostavno, kao Jin i Jang, Dobro i Zlo, Svetlost i Tama itd. Međutim, kao što istorija, osim u mitovima i lošim filmovima, nije jednostavan sukob crnog i belog, tako je istorija KPJ izuzetno složena i upravo zbog svoje složenosti - barem meni - zanimljiva. (Svetlost i Tama sudaraju se, na primer, u očajnom Bajićevom filmu "Balkanska pravila" ili u još gorem "Profesionalcu" Dušana Kovačevića, a to je, priznaćete, ipak fikcija.)

Nemojte pogrešno da me razumete, nemam nameru da branim ni KPJ u celini niti neku posebnu frakciju, samo se protivim takvom pojednostavljivanju (isto bih tvrdio i za Pašićeve radikale). Međutim, moram da dodam da Vaša teza nije najradikalnija: često možemo da naiđemo i na formalno priznate teoretičare i analitičare koji, na primer, tvrde kako je Srbima od pamtiveka svojstvena naklonost prema gubitnicima; takvu tezu zastupao je pokojni Đinđić, a u ovom tekstu je ponavlja g. Vukadinović - mada je u drugom slučaju, nadam se, u pitanju samo ironija...
Preporuke:
0
0
70 utorak, 03 februar 2009 02:04
Crosby,Stills,Nash&Goran
Za vrlo informisanog Neila Younga.
Neka pokusa da sazna s kim se sreo ruski ministar inostranih dela Igor Ivanov u oktobru 2000, nasamo.
Za gospodina Vukadinovica.
Ako ocekujete od malobrojne gradjanske partije koja traje devedesetih tek neku godinu i na poslednjim izborima pre 2000 ima tek 7-8% glasova da temeljito izmeni 50-godisnje anacionalno drustvo u nekoliko godina, onda su vasa ocekivanja nerealna, a to se verovatno moze uraditi samo revolucionarnim metodama( KP Jugoslavije imala 7000 clanova 1941 pa uz pomoc rata i jos puno toga osvaja vlast, Kastro na Kubi sa svojim odredom, Gadafi u Libiji i mozda jos neko ). A pogotovu sto je ta partija, odnosno njen lider,Kostunica, u jednom pokretu, prikazanom kao opstenarodni-DOS,imala ulogu izvodjaca radova. DSS u DOS-u bez znacajne ideoloske i organizacione uloge a Kostunici je od strane u narodu tada neomiljenih i vise puta od Milosevica porazenih Draskovica i Djindica i stranog faktora, namenjena uloga front runnera za jednokratnu upotrebu. Ali kao sto su se i oni preracunali u njegovu sposobnost opstanka na politickoj sceni, jer su se trudili da ga politicki uniste, tako mozda i vi gresite jer tesko sada mozete da se setite svih onih od pre deset godina a Kostunica je i dalje ziv i aktivan a i cuje se za neko ime iz DSS-a, sto je pre deset godina bilo retkost. Opstankom Kostunice na demokratskoj politickoj sceni Srbije, prvi put posle II svetskog rata ozivela je ideja srpskog drzavotvorstva tj. nacionalne stvari, sto je na regionalnom nivou mnoge zabrinulo pa je na unutrasnjem planu dovelo do formiranja vlada ne da bi nama bilo bolje vec da Kostunica ne bi bio premijer. A u zemlji gde je jace socijalno od nacionalnog, koja ima koristi od svetske ekonomske krize pa glasaci jace opcije zauzvrat voze Mercedes i Fiat, uzivaju u visokim penzijama i dobijaju godisnje po 1000 evra da malo bezvizno putuju po svetu tesko je nesto promeniti.Treba i mi malo da se potrudimo, zar ne?
Preporuke:
0
0
71 utorak, 03 februar 2009 12:56
pobednici 8.sednice...
@"porazena struja sa VIII sednice": Stvar je vrlo prosta i ko zeli da sazna, moze. Nije tesko. Postavite ljude koji su zivi u istorijske dogadjaje o kojima je rec i kasce vam se samo. Draza Markovic, Petar i Ivan Stambolic pripadaju istoj struji, "internacionalcima" iliti danasnjim "evrounijatima", a Dobrica, Rankovic i Milosevic onoj drugoj struji. Moze se ici i mnogo dalje, pre drugog svetskog rata. Mnoge su afere, cak mracne likvidacije, vezane za srpske komuniste i sukob dve struje, o kome se moze pricati kao o vecnom, jer traje od prapocetka komunizma u Srbiji. Ne govorim o Titu, on nije Srbin (koristio je te sukobe uspesno), govorim iskljucivo o SRPSKIM komunistima. Iz vase reakcije se vidi da ste mladi i slabo upoznati sa istorijom SRPSKOG komunizma, koji veoma uspesno brkate sa jugoslovenskim.
Preporuke:
0
0
72 utorak, 03 februar 2009 16:36
@"porazena struja sa VIII sednice":
Kako se u Vas model uklapaju sledece cinjenice: Ivan Stambolic (evrounijata)i Milosevic (nacionalista) su zajedno pobedili struju Draze Markovica (a tek je potom doslo do sukoba izmedju Milosevica i Ivana Stambolica). A odnos izmedju Petra Stambolica i Draze Markovovića bio je veoma komplikovan: prvo je Petar odigrao protiv Draže, a na kraju je sam ostao izigran (zahvaljujući Ljubičiću - uzgred, šta je bio Ljubičić, istovremeno Titov potrčko i srpski nacionalista?). A tek navodna veza izmedju Rankovica, Cosica i Slobe...

U svakom slucaju, elementarne cinjenice ne odgovaraju Vasoj manihejskoj koncepciji novije srpske istorije.
Preporuke:
0
0
73 utorak, 03 februar 2009 17:33
za Djordja Vukadinovića
Ne pitajte šta Rim može da uradi za Vas nego šta Vi možete da uradite za Rim.
Preporuke:
0
0
74 utorak, 03 februar 2009 21:31
Željko Paunović
Poštovani komentatori, obratite pažnju da je tekst Đorđa Vukadinovića objavljen još 24. januara, a da još uvek postoje čitaoci koji ostavljaju svoje komentare. Štaviše, svaki dan donese neki novi komentar, što dovoljno govori sa jedne strane o kvalitetu Vukadinovićevog teksta, a sa druge strane o značaju Koštunice na našoj političkoj sceni. DŽaba stručnjaaci za politički marketing, džaba besomučna kampanja po evro-medijima, džaba „spinovanje“ (odvratne li jezičke konstrukcije!) i džaba hajka koju vode lažne nevladine organizacije, Vojislav Koštunica je i dalje važna figura u našoj javnosti i političar koga se aktuelna vlast najviše plaši.
Preporuke:
0
0
75 utorak, 03 februar 2009 21:46
Da te pitam, da te pitam
Izvinjavam se što iskačem iz teme.Ali....Da te pitam da te pitam, ko je uništio Srpsku Radikalnu Stranku?
Preporuke:
0
0
76 sreda, 04 februar 2009 09:01
MP
@Da te pitam...
Onaj ko je stvorio, i sve vreme gospodario na kraju je odlučio kad i kako će je sačuvati opet samo za sebe.
Preporuke:
0
0
77 sreda, 04 februar 2009 12:54
pobednici 8.sednice
@"porazena struja sa VIII sednice": Bez ikakve zelje da nastavim ovu diskusiju, nabacujem par komentara. Zar nikada niste culi za oceubistvo u politici? Vi zamisljate pomenute grupe kao u crtacima, vecna i neprekidna borba dva sukobljena tabora! Naprotiv, ulazi se u koalicije, neprincipijelne i one druge, bez obzira na pripadnost odredjenom taboru. Komunisti su vodili politiku kao i ovi danas, nema tu nikakve razlike, ma koliko se vi tome cudili. Namestalo se i smestalo jos kako! Da ja vas pitam, npr., kako vi objasnjavate da je Tito sasekao Latinku, za koju valjda ne mozete reci da nije iz “evrounijatskog” tabora i da mu nije vise odgovarala od Rankovica, Krcuna ili Dobrice? Nego, vi kao mlad covek treba da vise saznate o sadasnjoj politickoj eliti (onoj koju u svojoj naivnosti smatrate za demokratsku), kojoj su struji srpskih komunista pripadali i sta su zastupali kao “mladi i zeleni”, jer iz toga proizilazi i njihovo danasnje opredelenje. Na kraju krajeva, o tome se radi. I govori. Koga vise zanimaju Rankovic i Dobrica? Zar vama nije zanimljivije da saznate politicko poreklo onih koji su sada na vlasti? I da iz tog svetla sagledavate njihovo danasnje politicko “vjeruju”? Recimo, ko vodi politicki savet najjace stranke u nas ili koji mentor stoji iza opozicione stranke koja deli vlast(sic!) sa tom istom strankom? Jer, ponavljam, o tome se radi. Mladost ne moze biti izgovor za neznanje, naprotiv, to je otezavajuca okolnost!
Preporuke:
0
0
78 sreda, 04 februar 2009 20:25
@"porazena struja sa VIII sednice" 1.
Gospodine, nastaviću da Vam se obraćam pristojnim tonom i to uprkos Vašem, najblaže rečeno, neobičnom odnosu prema sagovorniku. Prvo, ne mislim da je Latinka ideološki bila bliža Brozu nego oni drugi funkcioneri koje ste nabrojali. Drugo, ne znam koliko imate godina i kakvog ste obrazovanja, ali moram da priznam da ne odajete utisak osobe kojoj je novija istorija struka ili barem hobi. Vi se isključivo pozivate na najopštija mesta u mitu o Brozovoj zaveri protiv Srba (i srpskih komunista), na priče u stilu kolumni Brane Crnčevića s kraja osamdesetih. Ako su Vam to jedine reference, bojim se da ste onda u pravu kada predlažete da se ova rasprava okonča. Takođe, ne razumem zbog čega polazite od predubeđenja da je Vaš sagovornik, moja malenkost, neupućen u aktuelnu politiku. (Kada bih bio zajedljiv, a ja to svakako nisam, mogao bih da odgovorim da je Vaše tumačenje prošlosti podjednako sofisticirano koliko i Vaše razumevanje sadašnjosti. Ali ja, to naravno, neću da kažem.) Mislim da je bolje da napustimo sitna, zajedljiva prepucavanja i da se vratimo temi. Tema koju ste pokrenuli veoma je važna zbog toga što veliki deo naše trenutne političke inercije, čini mi se, jeste rezultat našeg olakog baratanja vulgarnim stereotipima o istoriji i ideologiji (svejedno da li je reč o komunizmu ili o liberalizmu). Nadovezao bih se na tekst Đ. Vukadinovića, tj. na kritiku politike DSS-a (partije za koju sam, inače, uvek glasao, od svoje 18. godine do poslednjih izbora - ako već hoćete da otvorim karte!) Čini mi se da partija g. Koštunice pati od neke vrste antitioizma po inerciji, mada je u mnogim ključnim tačkama veoma bliska nekim aspektima titoizma (nesvrstanost, socijalna pravda, očuvanje kulturnog identiteta ali bez izolacionizma itd.)
Preporuke:
0
0
79 sreda, 04 februar 2009 20:29
@"porazena struja sa VIII sednice" 2.
Naravno, ne očekujem da će DSS to priznati, ali se bojim da dok god g. Koštunica ne izađe iz uloge britanskog lorda i malo fleksibilnije sagleda kako savremenost tako i onaj period u kome je proveo najveći deo života - umesto ozbiljne, realne politike nacionalnog preporoda, gledaćemo reprizu političkog kiča i patetike, političke sapunice u stilu tv serije "Ranjeni orao".
Preporuke:
0
0
80 četvrtak, 05 februar 2009 12:52
pobednici 8.sednice...
@"porazena struja sa VIII sednice": Izvinjavam se ako sam vas uvredio, nije mi bila namera, mada sam procitavajuci ponovo nase komentare dosao do zakljucka da ste vi preosetljivo primili neke moje primedbe (mislim da bi "cenzorska sluzba" reagovala u slucaju nekog mog veceg prekoracenja propisanih pravila). Prvo, temu ste vi pokrenuli a ne ja, jer sam se samo nadovezao na vas, stajuci u odbranu autora na vase primedbe o stereotipu, koji po meni to nije. Ako vec pisete komentare, morate biti spremni da se neko i ne slozi sa vama. Drugo, vi ste sami izjavili da ste mlad i stavili do znanja koliko godina otprilike imate. I trece, ne ocekujem izvinjenje od vas zbog namernih insunuacija...A sada, ako smo se razumeli kako treba, dodacu da se slazem sa vasim ocenama o DSS i Kostunici, mada smatram da ste vi preblagi u tome, verovatno zbog glasa koji ste im poklanjali tako dugo. O bliskoj nam istoriji, ako se bavite njome, preporucio bih vam da proucavate bezbrojne memoare ucesnika, poucni su iako veoma dosadni. Ja nisam istoricar. Moje godine ne uzimam kao prednost nad vama u ovoj diskusiji, jer godine to nisu i ne mogu biti. Na doticnoj sednici sam bio ucesnik, poznajem sve sadasnje aktere tekuce politike i znam sta govorim, kao sto to zna i Vukadinovic i mnogi drugi analiticari. Niste u pravu, meni se cini iz nadobudnosti. Zato, da ponovim, ako se zaista bavite istorijom, zaceprkajte po biografijama neposrednih ucesnika, povezite ih u dogadjajima, postavite ih u vremenu i prostoru na mesto koje im pripada, to vam je kao da redjate pucle, i videcete kako ce vam se oci odjedanput otvoriti. Da dodam o Kostunici, najveci njegov kvalitet je upravo distanciranje od komunizma i titoizma, kao i svega vezanog za sistem koji je unistio Srbiju. On je jedan od retkih dosovaca koji nije bio povezan sa prethodnim establismentima i koji zaista pripada demokratskom miljeu. Mozda zato i nije uspeo. Pozdrav
Preporuke:
0
0
81 petak, 06 februar 2009 12:38
@"porazena struja sa VIII sednice"
Gospodine, čitao sam I. Stambolića, D. Pavlovića, D. Markovića i B. Jovića. Čitao sam, takođe, V. Kadijevića, S. Šuvara i sl. autore, zbog toga što me taj period interesuje. Tačno je da sam u vreme 8. sednice bio u obdaništu, ali se nadam da me to potpuno ne diskvalifikuje kao sagovornika. Moram da Vam priznam da mi se čini da je u tom periodu, mislim na kraj osamdesetih, najprincipijelnija bila Šuvarova pozicija i nikada mi neće biti jasno zbog čega je Šuvar bio tako grubo diskavlifikovan u Srbiji, kada on ničim, za razliku od I. Račana, nije doprineo onom što će uslediti u Hrvatskoj. (Uzgred, Šuvar je u Hrvatskoj prošao gore nego u Srbiji, ovde ga barem nisu tukli!) Ja nisam titoista, komunista, jugonostalgičar i sl, mada sam svestan da biste iz dosadašnje rasprave mogli zaključite nešto slično, a nisam ni iz mešovitog braka, srpske sam nacionalnosti, NE studiram istoriju i tek ću (uskoro) da diplomiram na svom fakultetu , ali se nadam da nećete zaključiti da sam baš potpuno nekompetentan. Mene samo strašno nervira kada se o novijoj istoriji donose paušalne ocene, kada se o na pr. politici titoizma govori kao o nekoj antisrpskoj zaveri, kada se poistovećuju politika (neo)ustaštva i partizana isl. Mislim da to, jednostavno, nikuda ne vodi. Takav pristup nije obiljan a politički je štetan. Ne osećam nikakvu nostalgiju prema peridou SFRJ koga se i ne sećam i ne zameram Koštunici zbog toga što se distancirao od onih loših aspekata titoizma, ali ne mogu da shvatim kako neko nije u stanju da prepozna one dobre (nesvrstanost, soc. pravda, relativna nacionalna, socijalna i kulturna ravnopravnost, koncept opštenarodne odbrane itd.) Bez obzira na to što, za razliku od Vas, nisam bio član CK SKS, ponavljam, mislim da imam pravo da mislim o tom periodu. (Kao što Vi niste bili rame uz rame sa K. Popovičem u Prvoj proleterskoj, ali možete s punim pravom da sudite o politici KPJ tog perioda.)
Preporuke:
0
0
82 petak, 06 februar 2009 16:38
pobednici 8.sednice
@"porazena struja sa VIII sednice": Ja vam zelim svaku srecu i uspeh u vasim razmisljanjima, ali mi dozvolite da primetim da ste na pogresnom putu. Titoizam je smisljeno razbio Srbiju, a u tome su ucestvovali dusom i srcem i mmnogi srpski komunisti. Neki su poput vas koliko do juce posprdno govorili o zaveri zapada protiv Srbije i srpskog naroda, pa je, eto, danas ona poprilicno rasvetljena. Zna se ko je i kada odlucio da bude bombardovanja Srbije po svaku cenu i da je godinu dana sve radjeno da se dodje do izgovora za to bombardovanje. Isto tako se zna da je Kosovo u centru geopoliticke borbe NATO pakta sa Rusijom i da nema te demokratije i demokratske vlade u Srbiji koja moze da odgovara okupatorima, sto znaci da je Milosevic bio samo izgovor i nista vise. Isto bi se desilo i sa Vukom Draskovicem kao predsednikom. Ako je ta zavera rasvetljena i obnarodovana i od mnogih intelektualaca na zapadu, zasto bi sada sumnjali u zaveru titoizma protiv Srbije? Pa zar vi ne vidite da je vojvodjanski Statut vracanje na izvorni titoizam iz 74!? Koji vam jos to dokazi trebaju? Zato vam i kazem, postavite osobe na svoje mesto i kasce vam se samo. Naravno, ako to iskreno zelite. Evo, dacu vam jedan predlog. Zasto ne bi poceli od gospodina Canka? Mozda, kada zaceprkate odakle se doticni pojavio u srpskoj politici, shvatite bar jedan delic pogubnosti titoizma po Srbiju. To sto vi spominjete kao dostignica titoizma, mogu da spominju svi bivsi jugosloveni iz SFRJ i ona stvarno jesu velika, osim za Srba i Srbiju. Za nas je on bio poguban! Mislim da diskusiji nikad kraja, ali smo verovatno vec debelo dosadili i citaocima i moderatoru. Ako bar malo razmislite o stavovima koje sam nabacao bez mnogo reda, imalo je rasta pisati. Pozdrav
Preporuke:
0
0
83 subota, 07 februar 2009 11:49
@"porazena struja sa VIII sednice"
Na kraju, moram da priznam da ste na izvestan način u pravu: sudeći po našim imenima, Vi ste se sve vreme identifikovali sa pobednicima 8. sednica, a ja sa poraženom strujom, a to znači da su podele u SK ostavile duboke posledice - kao što ste Vi tvrdili - koje dopiru čak i do marginalnih, benignih blogovskih polemika. Ali, niste uspeli da me ubedite da je Vaša pobednička, nacionalistička i antikomunistička struja, Srbiji donela više sreće nego na pr. Draža Marković. Da li se sećate kakom je Koča Popović opisao situaciju posle Vaše pobede na 8. sednici? Citiram:

"...ustali da obnove Dušanovo carstvo. Srbi su samo protiv onoga ko bi hteo da ih makar malo opameti, a oduševljeno kliču svakome ko ih još više zaglupljuje, unazađuje i unesrećuje. Žalosno je što su Srbi, u civilizacijskom i kulturnom pogledu, ostali na nivou na kome su bili pre sto godina. Oni nisu u sukobu sa svetom, već sa samima sobom, vraćajući se na šajkaču i opanak, iz kojih su jedva izašli. Bio sam i ostao Srbin, ali nisam bolesna zadribanda i Srbenda. Takvi su izdali i osramotili srpski narod i narugali se njegovoj slavnoj istoriji."
Preporuke:
0
0
84 subota, 07 februar 2009 22:41
@"porazena struja sa VIII sednice"
Hvala vam za citat jer njime, zapravo, iskazujete svoje prave stavove. Kako ste sa takvim pogledima uspevali da glasate za DSS? Preporucujem vam Dobricin intervju, mozda vam titoizam i zlo koje je doneo Srbiji budu bar malo jasniji. I bolje recite vi meni, a sta je to dobrog doneo Srbiji Draza Markovic? Jos bolje, sta je to dobro po Srbiju stiglo iz kruga dvojke, druge Srbije i vladajuce koalicije? Pisemo se kod "Dobricinog teksta", pozdrav.
Preporuke:
0
0
85 subota, 07 februar 2009 23:51
@"porazena struja sa VIII sednice"
Dragi gospodine, moraću da Vas razočaram, daleko sam od ideologije kruga dvojke. Ali, ne mogu da vidim, opet, neku razliku između ideologije D. Ćosića i ideologije pomenutog kruga dvojke. Pošto Vi dobro poznajete noviju istoriju, siguran sam da se sećate da odnos između Latinke Perović (jednog od glavnih ideologa kruga dvojke) i Dobrice Ćosića nije tako jednostavan. (Nedavno je o tome Ćirjaković pisao upravo u NIN-u.)
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner